Narodziny empatycznego VR – fundacja SOS Wioski Dziecięce

 

W życiu każdego studia filmowego pojawia się taki projekt, który zapada w pamięci na długo. Projekt, który wyzwala emocje, porusza i powoduje gęsią skórkę. Tak było w przypadku filmu realizowanego dla agencji AdRoi, która prowadzi i wspiera akcję 1% dla stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.  Zadanie było trudne – wykorzystać technologię VR, by przybliżyć Polakom problem opuszczonych dzieci z rodzin patologicznych. Zdawaliśmy sobie już sprawę z tego, że film 360 stopni ma potencjał bycia najdoskonalszym „medium empatycznym„, przenoszącym emocje bohatera, którego oczami obserwuje się świat, na widza. Musieliśmy to udowodnić. I udało się!

W kilkuminutowym klipie stajemy się maleńkim dzieckiem, które żyje w piekle. Nie takim z jasełkowym diabłem i kotłem smoły – współczesne inferno tysięcy polskich dzieci wypełnione jest alkoholem, przemocą i poczuciem winy. Obserwujemy kłótnie pijanych rodziców, która kończy się interwencją policji. Widzimy dom wyzuty z miłości, brudny, zimny i głodny.

Klip 360° nagraliśmy z wykorzystaniem stereoskopii, co dało niezwykle realistyczny efekt 3D. Oprócz tego zastosowaliśmy autorską technikę filmowania z perspektywy pierwszej osoby – gdy widz spogląda w dół, widzi swoje „wirtualne ciało„, w tym wypadku rączki, nóżki i tułów dziecka siedzącego na krzesełku. Taka kombinacja to aktualny szczyt możliwości technologii VR i zarazem doskonałe narzędzie do tworzenia immersywnych treści, które pozwalają widzom choć na chwilę poczuć się, jak bohater filmu.  Cieszymy się, że możemy być częścią rewolucji empatycznego VR-u, który w przyszłości z pewnością wesprze niejedną kampanię społeczną.

Jako VR Premium byliśmy odpowiedzialni za realizację obrazu 360 stopni i postprodukcję. Koncepcja, scenariusz, reżyseria i nadzór nad realizacją to zasługa agencji AdROI.

 

Zobaczcie relację TVP z eventu organizowanego przez agencję AdROI, na którym pokazano film:

 

Zapraszamy również do przeczytania artykułu na oficjalnej stronie Fundacji SOS.

Reklamy

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s