Szkolenia BHP w wirtualnej rzeczywistości

dnia

Technologia VR przebojem się wdziera w kolejne branże i dziedziny życia. Tym razem przyjrzymy się powodom, dla których warto wdrożyć ją do szkoleń BHP w firmach.

VR jest ekscytujący

Powiedzmy sobie szczerze, szkolenia BHP są traktowane przez pracowników jako zło konieczne, kilka godzin słuchania specjalisty lub oglądania nużących filmów, które trzeba odbębnić z obowiązku. Nauka powinna być ciekawa i angażująca, inaczej wiedza zdobyta ulatuje szybko – albo w ogóle nie wchodzi do głowy. A każdy się chyba zgodzi, że informacje przekazywane na szkoleniu BHP mogą zaważyć na czyimś życiu lub śmierci. Ile tragedii byśmy uniknęli, gdyby każdy przeszkolony pamiętał, jak prawidłowo wykonać resuscytację?

Dlatego trzeba przyjąć podejście racjonalne – forma szkolenia, medium nauczania musi być ekscytujące. A to jest główny przymiotnik, jakim określa się technologię wirtualnej rzeczywistości. Fenomen VR polega na tym, że nawet mało porywające i statyczne treści oglądane na goglach potrafią budzić wiele pozytywnych emocji. Tutaj już samo medium jest przekazem, nawiązując do słynnego twierdzenia Marshalla McLuhana.

VR wspiera skupienie na treści

Ten punkt wynika naturalnie z poprzedniego i dotyczy cech samego medium wirtualnej rzeczywistości. Założenie gogli VR ze słuchawkami to totalne odcięcie od świata. Znikają smartfony, Facebooki, maile i laptopy. Widz jest całkowicie zanurzony w przedstawionym świecie, bez szans rozproszenia czymkolwiek z zewnątrz. W erze informacyjnej zasobem na miarę złota jest właśnie uwaga – widza, konsumenta, internauty, ucznia, studenta, uczestnika szkolenia. Siła technologii VR tkwi w tym pochłonięciu. Na świecie powstało już wiele projektów edukacyjnych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość, ta ścieżka została już przetarta przez pionierów. Czas na branżę szkoleniową!

VR jest opłacalną inwestycją

To zdanie z pozoru brzmi paradoksalnie, zważywszy na średnie koszty wprowadzenia szkoleń w VR w firmie. Zakup gogli (najlepiej Oculus GO) to wydatek ok 1000 złotych, przygotowanie treści w 360 stopniach, w zależności od stopnia złożoności, kosztuje kilka-kilkadziesiąt tysięcy.

Ale biorąc pod uwagę powtarzalność i uniwersalność treści, całkowity koszt trzeba podzielić przez liczbę szkolonych osób w przedziale kilku lat. W średniej firmie to może być nawet 1000 osób. A każda z nich od początku do końca przejdzie szkolenie BHP, z pełnym skupieniem.

Warto jeszcze dodać, że raz zakupione gogle VR mogą służyć firmie do innych zastosowań niż szkolenia BHP. W wielu korporacjach w USA tworzy się specjalne strefy rozrywki oparte na doświadczeniach wirtualnej rzeczywistości. Ta technologii powoli wchodzi również do świata rekrutacji w postaci testów dla kandydatów lub reklam employer brandingowych.

VR wpływa na wizerunek firmy

Image innowacyjności jest w oczach wchodzących na rynek pracy millenialsów bezcenny. Zresztą nie tylko dla nich – odgrywa dużą rolę przy zdobywaniu kontraktów czy pozyskiwaniu inwestorów. A szerokie wykorzystywanie najgorętszej technologii ostatnich lat jest najlepszym dowodem na świeżość i otwartość na innowacje. Sztywne i nudne filmiki oraz nużące wielogodzinne monologi na szkoleniach powinny odejść do lamusa.

Jak może wyglądać szkolenie BHP w wirtualnej rzeczywistości?

Weźmy na przykład branżę, w której zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa jest szczególnie istotne, czyli budownictwo. Według badań Edgara Dale’a zapamiętujemy średnio 10% tego, co czytamy, 20% tego, co słyszymy i aż 90% tego, czego doświadczamy.

a1134737c6a410bd758bea4cbf801b5d

Dlatego proponujemy przeniesienie placu budowy do VR w formie interaktywnego filmu 360 stopni, by pozwolić doświadczyć widzowi sytuacji, które mogą zdarzyć się w świecie realnym. Użycie filmu zamiast grafiki komputerowej jest tu rozwiązaniem idealnym – szkolony nie odczuwa treści jako zabawy, gry. Lepiej utożsamia się z realnymi ludźmi, mocniej zanurza się w fabule, gdy znajduje się w prawdziwych miejscach.

Do materiału wideo dodajemy interakcje i infografiki pomocnicze. Wyobraźmy sobie naukę resuscytacji krążeniowo-oddechowej, kluczowej do ratowania zagrożonego życia. Zanim szkolony przetestuje swoją wiedzę na treningowym manekinie, obejrzy doświadczenie VR z perspektywy pierwszej osoby (technika POV). Na filmie 360 stopni zostanie przedstawiona sytuacja, która doprowadziła do wypadku. Widz stanie przed wyborem – co zrobić, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki? Jeśli wybierze resuscytację, jego wirtualny awatar, którego oczami obserwuje akcję, przystąpi do działania. Na ekranie pojawią się instrukcje postępowania, a szkolony, naciskając rytmicznie przycisk sterujący goglami VR, będzie wykonywał wirtualną reanimację.

Innym przykładem jest testowanie pracowników w wirtualnie stworzonych stresujących sytuacjach – w czasie pożaru, na wysokościach, podczas wypadku. Przetrenowanie takich rzeczy „na sucho” może się okazać zbawienne, gdy pracownik znajdzie się w prawdziwych tarapatach.

Mamy gotowe rozwiązanie!

screen5.png

W VR Premium, razem z naszym partnerem merytorycznym BHP ŻYCIE, stworzyliśmy serię aplikacji szkoleniowych BHP wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. Pierwsza część uczy, jak należy postępować przy wypadku samochodowym i płonącym samochodzie. Druga pokazuje różne metody gaszenia człowieka zajętego przez ogień. Obie w pełni wykorzystują możliwości technologii VR, a na dodatek zawierają interesującą warstwę fabularną. Więcej na stronie: https://www.vrpremium.pl/szkolenia-bhp-vr 

 

 

 

 

Jeśli chcesz przetestować nasze rozwiązanie, skontaktuj się z nami pod adam@vrpremium.pl. Chętnie pokażemy, jak aplikacja VR może zwiększyć poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s